субота, 17 січня 2015 р.
Конституція
Тема. Конституція.
Мета:
дати уявлення про те, що таке Конституція, визначити характерні ознаки Конституції України, як Основного Закону
держави, зміст її окремих положень; вдосконалювати навички роботи в парах
(групах) та навички роботи з документами;
виховувати повагу до основного закону України.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: урок з використанням інтерактивних
технологій та ІКТ.
Обладнання: підручник, тексти Конституції України,
мультимедійна презентація.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Вивчення нового матеріалу (робота з
мультимедійною презентацією)
1.
Поняття
"конституція" (2 слайд)
2.
Історія конституції (3-5 слайд)
3.
Структура
Конституції України (робота в парах (групах)
(6-8 слайд).
ІV. Підсумки уроку
Рефлексія (9 слайд
)(метод "Чиста дошка")
V. Домашнє завдання (10 слайд)
|
Портфоліо
ОПИС ДОСВІДУ
Головна мета
сучасної освіти – виховання людини, здатної діяти в соціумі з урахуванням
позицій інших людей, тобто формування соціальної компетентності учнів. Школа не
тільки повинна давати певну суму знань, умінь, навичок, вміння вчитися, але і
виховувати громадянина, для якого демократичне суспільство є осередком
розкриття його творчих можливостей, задоволення особистих і суспільних
інтересів, усвідомлення власної ролі в житті суспільства, активне прагнення
його вдосконалення згідно з демократичними нормами і цінностями.
Наш сучасний
світ все більше стає залежним від інформаційних технологій, так як вони все
частіше використовуються в усіх сферах суспільного життя. Для мільйонів людей
комп’ютер перетворився на звичний атрибут повсякденного життя, став незмінним
помічником у навчанні, роботі й відпочинку. Тому я, як молодий спеціаліст, не
уявляю своєї роботи без комп’ютера. Ось
чому, проблемою над якою я працюю є «Впровадження комп’ютерних технологій на
уроках правознавства з метою розвитку пізнавальної діяльності учнів».
Своїм
педагогічним кредом обрала слова: «Якщо вчитель поєднує в собі любов до справи
і до учнів, він – справжній учитель».
Для більш
ефективного застосування ІКТ на кожному з етапів уроку підкреслюю умови
використання інформаційно-комп’ютерних технологій на уроках правознавства: 1)
ІКТ мають використовуватись у навчальному процесі системно, на уроках різних
типів і форм з урахуванням відповідних дидактичних цілей, завдань і вікових
особливостей учнів; 2) ефективність навчання з використанням ІКТ значно
зростає, якщо його поєднувати з інтерактивними технологіями; 3) застосування
ІКТ необхідно спрямовувати на формування правової компетентності школярів.
Актуалізацією
знань на уроках правознавства з використанням ІКТ здійснюю шляхом розподілу
учнів на групи й позачергово організовую роботу з комп’ютерною технікою і
картками протягом 5-7 хвилин. В іншому випадку за допомогою мультимедійного
проектора я маю можливість розв’язувати цю проблему з усім класом одночасно.
Використання
ІКТ у навчанні правознавства дозволяє значно посилити мотивацію навчання.
Факторами її посилення є можливість регулювання навчальних завдань, що
пропонуються, залежно від успіхів школяра; заохочення правильних дій і рішень
учня; надання широко розгалуженої допомоги; обрання індивідуального режиму
заняття; варіативності рішення; надання можливості запропонувати будь-які
рішення без ризику отримати за це низький бал. Отже, використання ІКТ на етапі
мотивації навчальної діяльності сприяє формуванню позитивного ставлення учнів
до навчання правознавства, а сам процес пізнання стає більш ефективним.
На уроках із комп’ютерним супроводом доцільно й зручно проводити оголошення,
представлення теми й очікуваних результатів за допомогою пакета Microsoft Office PowerPoint. Хочу зазначити, що кожен урок, розроблений із використанням програми Microsoft Office PowerPoint – це універсальний конспект, який можна легко змінити,
скорегувати відповідно до психологовікових особливостей школярів та
індивідуальних уподобань учителя.
У мене склалися такі
форми застосування ІКТ на уроках права:
- Робота в Word: тексти документів, тести,
контрольні роботи, дидактичний роздатковий матеріал;
- Робота в Excel : таблиці, діаграми, схеми;
- Робота в Power Point:
Презентація дозволяє ілюструвати розповідь, зробити урок більш
організованим, наочним, цікавим,
мобільним.
Власний досвід роботи показав, що
при створенні учнями комп’ютерних презентацій, формуються найважливіші в
сучасних умовах навички:
-
Критичне осмислення інформації
-
Виділення головного в інформаційному повідомленні
-
Систематизування та узагальнення матеріалу
-
Використання Internet-ресурсів: додатковий матеріал (тексти, діаграми,
схеми, відео – матеріали).
Даний вид навчальної діяльності також дозволяє розвивати в учня логічне
мислення.
У процесі демонстрації презентації учні набувають досвіду публічних
виступів, який, безумовно, стане в нагоді в їх подальшому житті; включається
елемент змагання, що дозволяє підвищити самооцінку учня.
Крім підвищення мотивації, наочності і створення емоційного настрою,
використання комп’ютерів на уроках дозволяє підвищити ефективність діяльності
вчителя та учнів.
Я використовую освітні ресурси Інтернету для пошуку новітніх
статистичних даних, газетних і журнальних статей, наукових публікацій,
телевізійних передач та ін.
Використання ІКТ на уроках права дає
можливість організувати роботу з
різноманітними нормативно-правовими актами.
Також, можна організувати роботу
з офіційним порталом Верховної Ради України (rada.gov.ua), всеукраїнським правовим порталом (ligazakon.ua), сайтами освітніх матеріалів (наприклад,
parta.com.ua – Освітній портал № 1 в
Україні, pedpresa.com.ua та
ін.).
Застосування вказаних форм роботи дозволяє не тільки створити умови для
економії часу, здійснювати роботу щодо
стимулювання та розвитку пізнавального інтересу учнів, формування у них навичок
роботи з інформацією. В ході такої роботи одночасно здійснюється і формування в учнів елементів правової
культури та правомірної поведінки.
Важливим чинником формування інтересу учнів до предмета «Правознавство» дослідники вважають
урізноманітнення форм організації навчання. Останнім часом з’явилась певна
кількість досліджень з проблем методики викладання правознавства
(О.Наровлянський, О.Пометун, І.Усенко та
ін.), де аналізуються підходи до форм організації навчання цього предмета.
Акцент робиться на
тому, що важливу роль у досягненні позитивного результату в цьому
процесі відіграє правильний їх вибір, що буде сприяти організації пізнавальної
діяльності учнів на творчому рівні.
Для вироблення навичок аналізу вважаю за доцільне обов’язкове розв’язання
з учнями юридичних задач, обговорення
відомих їм з власного життєвого досвіду, з творів літератури та засобів масової
інформації ситуацій правового характеру.
На мою думку, важливу роль у процесі формування правової культури
та правомірної поведінки
школярів, відіграє й позакласна
робота. З 01.12. по 05.12. проводила
тиждень права. До плану роботи тижня входили такі заходи:
Ø всеукраїнський
урок «Права людини»;
Ø конкурс рефератів на тему: «Конвенція прав людини 1950
р.»;
Ø конкурс малюнків «Твої права»;
Ø виставка з актуальних питань забезпечення прав і свобод
людини на тему: «Права людини, права дитини»;
Ø вікторина на правову тематику;
Ø урок – презентація на тему: «Права людини»;
Ø перегляд відео «Конвенція про права дитини».
Щодо власного досвіду,
то на своїх
уроках я намагаюсь
завжди поєднувати різні форми та методи навчання, віддаючи
перевагу евристичним бесідам,
постановці проблемних питань,
роботі з нормативно-правовими актами,
складанню схем, таблиць,
розв’язанню юридичних задач.
Зі всього вище сказаного можна зазначити, що використання ІКТ на уроках «Правознавство» дозволяє:
-
засвоїти базові знання з предмета;
-
систематизувати засвоєні знання;
-
стимулювати мотивацію навчання;
-
підвищити інформативність уроку;
-
підвищити наочність навчання;
-
реалізувати доступність і ефективність
засвоєння інформації за рахунок паралельного сприйняття її різними
аналізаторами: візуальним і слуховим;
-
ініціювати процеси
розвитку певних типів мислення
(наприклад, наочно-образного, теоретичного);
-
інтенсифікувати процеси розвитку пам’яті, уваги, спостережливості;
-
забезпечити зручне освітнє середовище і можливості самостійного вибору
у пошуку та використанні джерел інформації;
-
сформувати навички самостійної роботи з навчальним матеріалом;
-
розвивати уміння здійснювати науково-дослідницьку діяльність;
-
сформувати якості лідера, здібного до керівної і організаційної діяльності;
-
здійснити повтор (перегляд, коротке відтворення) матеріалу попереднього
уроку;
-
здійснити повтор найбільш складних моментів уроку;
-
створити комфортні умови роботи
на уроці усім учасникам навчального
процесу.
Щодо власного досвіду,
то з метою
формування в учнів
елементів правової культури
та правомірної поведінки,
я використовую ІКТ:
-
Під час вивчення
нового матеріалу
-
При проведенні комбінованих уроків
-
Для закріплення знань (практикум, вирішення юридичних
задач)
-
З метою контролю
знань і умінь
учнів (контрольні, самостійні роботи)
-
З метою перевірки
рівня засвоєння матеріалу
попереднього уроку
Література
1.
Фоменко А. В. Сучасні комп’ютерні
навчальні програми з історії та підходи до їх використання на уроках / А. В.
Фоменко, О. І. Пометун // Історія в школах України. – 2002. – № 3. – С. 27–30.
2.
Пометун О. І. Методика
навчання історії в школі / О. І. Пометун, Г. О. Фрейман. – К. : Генеза, 2005. – 328 c.
3.
Ремех Т. О. Досвід проведення уроків правознавства з використанням мультимедійних
технологій / Т. О. Ремех // Комп’ютер у школі та сім’ї. – 2004. – № 2. –
С. 46–48.
4.
Самойленко Н. І. Мультимедійні засоби під час повторення, узагальнення та систематизації
знань учнів / Н. І. Самойленко // Інформатика та комп’ютерно-орієнтовані
технології навчання : [зб. наук. праць]. – К. : Педагогічна Думка, 2001. – С.
102–104 .
Підписатися на:
Дописи (Atom)